Centrum Medyczne AD-Med
Meningokoki to bakterie (Neisseria meningitidis), które powodują groźną inwazyjną chorobę meningokokową przebiegającą najczęściej, jako sepsa meningokokowa i/lub meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Inwazyjna choroba meningokokowa obarczona wysoką śmiertelnością i trwałymi powikłaniami. Należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. Każdego roku na świecie odnotowuje się ok. 1,2 mln przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej, z których 135000 prowadzi do zgonu.
Spośród 5 rodzajów meningokoków wywołujących niemal wszystkie zachorowania na świecie, w Polsce dominują grupy B i C. Najwyższa zapadalność na inwazyjną chorobę meningokokową występuje w 1. roku życia. Zapadalność na inwazyjną chorobę meningokokową w Polsce jest na niskim poziomie europejskim. Rocznie rejestrowanych jest ok. 200-300 zachorowań
Dziecko może się zarazić w wyniku kontaktu z bezobjawowym nosicielem meningokoków (2–25% populacji), rzadziej z osobą chorą. Meningokoki charakteryzują się niezbyt dużą zakaźnością, dlatego do zakażenia dochodzi tylko w wyniku bardzo bliskiego kontaktu z nosicielem, rzadziej z chorym.
Szczepienia zalecane są osobom z grup ryzyka wystąpienia inwazyjnej choroby meningokokowej, a więc niemowlętom, młodzieży i młodym
dorosłym, osobom z niedoborami odporności oraz podróżującym do krajów zwiększonego ryzyka zakażeń meningokokowych.
Aktualnie w Polsce zarejestrowane są następujące szczepionki:
  • przeciw serogrupie C
  • przeciw serogrupom A, C, W135 oraz Y
  • przeciw serogrupie B

Po zakończeniu całego cyklu szczepienia niemal u wszystkich dzieci pojawiają się ochronne przeciwciała w zabezpieczającym stężeniu. Dodatkowo szczepienia skutecznie chronią przed osiedlaniem się meningokoków w gardle (tzn. nosicielstwem), a tym samym ograniczają ryzyko zakażenia innych osób.

Szczepienie jest bezpieczne. Ryzyko wystąpienia poważnych reakcji jest niewielkie, podobne jak w przypadku innych powszechnie stosowanych szczepionek. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane po podaniu szczepionek to odczyny miejscowe (zaczerwienienie, obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia) i łagodne reakcje ogólne (rozdrażnienie, senność, gorączka, ból mięśni kończyn, ból głowy, brak łaknienia). Szczepionka przeciw serogrupie B powinna być podana dziecku podczas osobnej wizyty szczepiennej, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia gorączki.

Źródła wiedzy:

Meningokoki


https://www.mp.pl/pacjent/szczepienia/szczepienia-i-szczepionki/65157,szczepienie-przeciwko-meningokokom

 AD-MED Zakładowa 18F

ul. Zakładowa 18F, Wrocław

tel.: (71) 325 67 60 (pn-pt: 8-18)

e-mail: zakladowa@admed-poz.pl

AD-MED Syrokomli 1

ul. Syrokomli 1, Wrocław

tel.: (71) 325 67 60 (pn-pt: 8-18)

e-mail: syrokomli@admed-poz.pl

AD-MED Złotnicka 17BC

ul. Złotnicka 17BC, Wrocław

tel.: (71) 325 67 60 (pn-pt: 8-18)

e-mail: zlotnicka@admed-poz.pl