INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
Droga zakażenia HAV
Zakażenie następuje najczęściej na drodze pokarmowej, możliwe jest również zakażenie podczas kontaktu seksualnego oraz przez (bardzo rzadko) skażone igły u narkomanów.
Czynniki ryzyka zakażenia HAV
Bliski kontakt z chorym (zwłaszcza wspólne mieszkanie); kontakt domowy lub zawodowy z dziećmi uczęszczającymi do żłobka lub przedszkola; podróż do kraju endemicznego występowania HAV (patrz niżej); spożywanie owoców morza, zwłaszcza skorupiaków i surowych ostryg; seksualne kontakty analne mężczyzn; usuwanie odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz konserwacja służących do tego urządzeń.
Szczegółowe wskazania do szczepienia p/WZW typu A
Osoby z grupy zwiększonego ryzyka to podróżujący do Afryki i Azji, krajów Basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Południowej i Środkowej, jak również pracownicy ochrony zdrowia, zakładów oczyszczania miasta, osoby związane z produkcją i dystrybucją żywności, homoseksualiści, chorzy na hemofilię, osoby z przewlekłymi chorobami wątroby.
Skuteczność szczepień p/WZW typu A
Skuteczność szczepienia pierwotnego, oceniona jako występowanie przeciwciał anty-HAV, po upływie miesiąca wynosiła >99%. Trwałość ochrony jest przedmiotem badań, ale ocenia się ją na ponad 15-20 lat i po szczepieniu złożonym z dwóch dawek nie przewiduje się obecnie podawania dawek przypominających.
Przeciwwskazania do szczepienia p/WZW typu A
Nadwrażliwość na składniki szczepionki i ciężkie reakcje alergiczne na poprzednie dawki.
Objawy niepożądane po szczepieniu p/WZW typu A
Objawy miejscowe: bolesność w miejscu wstrzyknięcia, niewielkie zaczerwienienie lub obrzęk.
Objawy ogólne: o niewielkim nasileniu – gorączka, bóle głowy i objawy ze strony układu pokarmowego (częstotliwość 1-12%).
INFORMACJE DODATKOWE
Czy przed szczepieniem należy/warto oznaczyć przeciwciała anty-HAV?
Przed szczepieniem przeciw WZW-A nie wymaga się oznaczenia przeciwciał anty-HAV. Jednakże ich obecność oznacza, że dana osoba jest odporna i prawdopodobnie nie wymaga szczepienia. Z kolei podanie szczepionki osobie posiadającej przeciwciała nie powoduje żadnych ujemnych konsekwencji zdrowotnych.
W przypadku jakiego opóźnienia między dawkami należy rozpocząć od nowa cykl szczepienia p/WZW typu A?
W przypadku opóźnienia między dawkami, niezależnie od wielkości tego opóźnienia, podaje się tylko tę brakującą (drugą) dawkę, nie rozpoczyna się cyklu szczepienia od początku.
|