Centrum Medyczne AD-Med

Co to jest CRP?

Jednym z wykładników laboratoryjnych uogólnionego stanu zapalnego jest podwyższone stężenie białka C-reaktywnego (w skrócie: CRP) we krwi. W przypadku infekcji, w warunkach ambulatoryjnych, może być on pomocny w różnicowaniu przyczyny infekcji – bakteryjnej od wirusowej. Istotny wzrost stężenia CRP sugeruje charakter bakteryjny infekcji, natomiast prawidłowy lub nieznacznie podwyższony obserwuje się przy zakażeniach wirusowych.

Z tego powodu oznaczanie stężenia CRP znalazło szczególne miejsce w procesie diagnostyczno-terapeutycznym w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ), przede wszystkim w ostrych infekcjach górnych dróg oddechowych, które są jednym z najczęstszych problemów w codziennej praktyce lekarza POZ u najmłodszej grupy wiekowej pacjentów.

Szybki test CRP

W warunkach ambulatoryjnych szczególne zastosowanie ma tzw. szybki test oznaczania stężenia CRP – jego zaletą jest niewielka ilość potrzebnej próbki krwi (ukłucie palca -pobranie krwi włośniczkowej, nie żylnej), prostota i szybkość wykonania testu (wynik w przeciągu ok. 2 minut).

Koszt wykonania testu wynosi 30 zł.

 

Szybki test GRYPA

W okresie epidemicznym, kiedy występuje dużo zachorowań na infekcje dróg oddechowych, każdy pacjent, który ma objawy zakażenia układu oddechowego oraz gorączkę i złe samopoczucie jest podejrzany o zakażenie wirusem grypy. Grypa jest groźną chorobą wirusową, która może powodować powikłania, takie jak zapalenie płuc, zapalenie mięśni i nerwów, zapalenie mięśnia sercowego i inne ciężkie powikłania ze zgonem włącznie.

Jest dostępne leczenie przyczynowe – lek hamujący namnażanie wirusa grypy (oseltamivir).

 AD-MED Zakładowa 18F

ul. Zakładowa 18F, Wrocław

tel.: (71) 325 67 60 (pn-pt: 8-18)

e-mail: zakladowa@admed-poz.pl

AD-MED Syrokomli 1

ul. Syrokomli 1, Wrocław

tel.: (71) 325 67 60 (pn-pt: 8-18)

e-mail: syrokomli@admed-poz.pl

AD-MED Złotnicka 17BC

ul. Złotnicka 17BC, Wrocław

tel.: (71) 325 67 60 (pn-pt: 8-18)

e-mail: zlotnicka@admed-poz.pl