COVID-19 – co należy wiedzieć?
Objawy
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w większości przypadków przebiega bezobjawowo albo skąpoobjawowo. To znaczy, że większość zakażonych osób nie ma żadnych objawów (choć może wtedy zakażać innych), a część ma łagodne objawy, zwykle z układu oddechowego. Najczęstsze objawy zakażenia to:
— kaszel, zwykle suchy
— gorączka
— utrata węchu
— utrata smaku
— czasami ból gardła, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów
Oczywiście mogą występować także inne objawy lub nie wszystkie wymienione objawy mogą być obecne. Dlatego też do pewnego rozpoznania zakażenia potrzebne jest badanie laboratoryjne.
Badanie w kierunku zakażenia SARS-CoV-2
Obecnie jedynymi metodami pewnego rozpoznania zakażenia są badanie polegające na wykryciu materiału genetycznego wirusa albo jego antygenu w próbce pobranej z nosogardła. Lekarz POZ może zlecić jedynie test antygenowy u pacjenta, u którego stwierdzi wskazania do jego wykonania. Obecnie lekarz POZ nie może kierować na badania genetyczne, nie można też ich zlecić sobie samodzielnie. Badania w kierunku COVID-19 można wykonać bez zlecenia, jednak wtedy należy samodzielnie za nie zapłacić.
Badanie testem antygenowym jest wykonywane na miejscu u Pacjentów, u których lekarz naszego Centrum stwierdził wskazania do ich wykonania.
Co robić przy pozytywnym wyniku badania?
Jeśli test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 wyjdzie pozytywny, to znaczy został wykryty materiał genetyczny albo antygen wirusa. Niezależnie od tego czy występują objawy, istnieje możliwość zakażenia innych, dlatego też zalecane jest izolowanie się od innych. Obecnie nie jest nakładana izolacja w sensie administracyjnym, jednak osoba zakażona powinna we własnym zakresie starać się izolować od innych. Lekarz POZ wystawi ZLA dla pacjenta zakażonego SARS-CoV-2. Jeśli występują niepokojące objawy np. duszność lub pogorszenie stanu, to lekarz może wystawić skierowanie do szpitala. Jeśli stan taki wystąpi nagle, to należy zadzwonić na numer alarmowy i wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego, który może zdecydować o transporcie do szpitala. U pacjentów z grup ryzyka istnieje możliwość włączenia leczenia przeciwwirusowego, jednak nie zawsze jest to możliwe – dostępność leku nie jest zależna od POZ.
Bądź odpowiedzialny!
Zostań w domu, jeśli:
– masz objawy infekcji
– oczekujesz na wymaz
– oczekujesz na wynik testu
Poinformuje wszystkich z którymi miałaś/eś bliski kontakt w ostatnim czasie, jeśli wystąpią objawy infekcji lub uzyskasz pozytywny wynik testu